Jak vybavit ložnici: Od roštu až po kvalitní polštář

Kvalitní spánek je základem našeho psychického i fyzického zdraví a pohody. Právě vybavení ložnice má na kvalitu spánku zásadní vliv, proto není radno jej podceňovat. Na co všechno je potřeba myslet a jak spolu jednotlivé aspekty souvisí? Přečtěte si náš článek a dopřejte si konečně dokonalý odpočinek.

Kvalitní matrace je jen začátek

Výběr vhodné matrace je možná ten nejdůležitější aspekt, který ovlivňuje kvalitu spánku, zdaleka ale ne jediný. Přestože i samotná matrace může kvalitu posunout o několik úrovní výš, je třeba myslet také na samotnou postel, rošt, polštář, přikrývku, ale také barvy a celkovou atmosféru v ložnici. Proč?

Aby matrace 100% plnila svou funkci a bylo možné využít jejích vlastnosti na plno, je nutné aby ležela na správném roštu. Bez správného polštáře pak hrozí nedostatečná opora krční páteře, která může způsobovat bolesti zad a hlavy, ale také další problémy, které logicky brání kvalitnímu odpočinku. Stejně tak spánek naruší nevhodná gramáž nebo materiál přikrývky, nepříjemné povlečení, či nepříemné barvy, vůně nebo hluk v ložnici. Vybavení ložnice je proto skutečně komplexní proces.

vybavení ložnice

Vybavení ložnice: Krok za krokem

Chcete vybavit svou ložnici tak, aby byla skutečně funkční? Provedeme vás nejdůležitějšími prvky, které je třeba zvážit a vysvětlíme, jak spolu souvisí. 

Výběr matrace jako základ kvalitního spánku

Přestože kvalita matrace není jediný aspekt, který ovlivňuje kvalitu spánku, z těch snadno ovlivnitelných je stále tím nejdůležitějším. Při nevhodné volbě riskujete bolesti zad a kloubů, narušení spánkového rytmu i deformace opěrného systému těla. Proto si dejte na výběru správné matrace extra záležet. 

Rošt pro optimální funkci matrace

Pro plnohodnotné využití všech vlastností matrace je nutné, aby ležela na vhodném roštu. Při výběru roštu se rozhodujete jednak mezi typem (například laťkový nebo lamelový), materiálem, nosností, ale také speciálními funkcemi, jako je manuální či elektrické polohování nebo výklopný systém pro přístup k úložnému prostoru. 

Nepodceňujte kvalitu polštáře

Kvalita a typ polštáře jsou skoro stejně důležité, jako samotná matrace. Bez vhodného polštáře nedopřejete optimální oporu krční páteři, což může vést k bolesti zad, hlavy, ale i k dalším zdravotním problémům. Vhodný polštář navíc zajistí pocit pohodlí, které je důležité pro samotné usínání.

Jak ale vybrat správný polštář? V první řadě je třeba zamyslet se nad oblíbenou polohou při spánku. Nejlepší volbou je anatomický polštář z paměťové pěny, který poskytuje optimální oporu páteře. Ne každý si na něj ale hned zvykne, proto máme v nabídce i klasické bochánkové polštáře, a to jak z paměťové pěny, tak z dutého vlákna nebo luxusní polštáře z husího nebo kachního peří.

jak vybavit ložnici anatomický polštář

Spolu s polštářem doporučujeme investovat také do kvalitní přikrývky. Opět můžete vybírat mezi přikrývkou z dutého vlákna a přikrývkou z kachního či husího peří. U přikrývky je důležitá zejména délka, šířka a hřejivost. V ideálním případě je vhodné mít minimálně dvě různé gramáže, které lze v průběhu roku střídat dle potřeby.

Prostředí ložnice, aneb na detailech záleží

Na závěr nesmíme zapomenout na drobné, ale stejně důležité detaily, které dotvářejí v ložnici atmosféru. Barvy v ložnici hrají klíčovou roli v tom, jak se v místnosti cítíte. Studie ukazují, že určité barvy mohou ovlivnit naše emoce a kvalitu spánku. Vhodnou volbou je například zelená, modrá, fialová nebo neutrální béžová či šedá. Naopak se nedoporučují provokativní barvy, jako je oranžová či červená.

Stejně tak může k navození pohody napomoci správná vůně v ložnici. Před spaním proto dostatečně větrejte a pokud chcete uvolnění podpořit aromaterapií, vsaďte například na levanduli nebo ylang-ylang.

aromaterapie pro kvalitní spánek

Nakonec zmíníme ještě zajištění dostatečného klidu. Pokuste se minimalizovat hluk a další rušivé elementy v ložnici, a to jak vhodným umístěním v bytě, tak pomocí tmavých závěsů či rolet pro blokování rušivého světla. Eliminovat hluk pomohou také kvalitní špunty do uší.

Takto vytvořené prostředí vám umožní dokonale se uvolnit a dopřát si potřebný klid a relaxaci. Při správném výběru a kombinaci těchto prvků se vaše ložnice stane oázou klidu, kde každá noc znamená obnovu energie a pohody.