Jak vybrat matraci, tu správnou a přesně pro vás?


Fajn spánek si může dopřát úplně každý

2_post

Není mýtus, že kvalita spánku ovlivňuje kvalitu celého života. Když se dobře vyspíme, jsme pozornější, produktivnější, máme lepší náladu a s větší lehkostí zvládáme i složité životní situace.

Je až neuvěřitelné, že v posteli strávíme třetinu našeho života a tak málo pozornosti věnujeme pečlivému výběru správné matrace. Nákup matrace můžeme zařadit k činnostem, které není dobré brát na lehkou váhu nebo u kterých bychom mohli jednat impulzivně. Když si nevíte rady, jak začít, nechte se vést. Pokud si nejste 100% jisti výběrem, poraďte se. U podezřele levných nákupů raději zbystřete. Poradíme vám, na co se při výběru matrace zaměřit, aby se pro vás každá noc stala opravdovou relaxací.

Rizika výběru špatné matrace

  • Bolest zad,
  • bolest kloubů,
  • časté buzení a narušení spánkového cyklu,
  • deformace opěrného systému těla.


Na co se zaměřit při výběru matrace

 

1. Tuhost matrace / Tvrdost matrace

Tvrdost matrace rozdělujeme podle stupnice tuhosti matrací na tvrdosti matrace H1 (velmi měkká), na tuhost matrace H2 (měkká), tvrdost matrace H3 (středně tvrdá), tvrdost matrace H4 (tvrdá) a matrace tuhosti H5 (velmi tvrdé). Přičemž tuhost matrace měkčí je vhodnější spíše pro ženy a tvrdá pro muže. Tvrdost matrace pro děti je doporučování spíše měkčí až střední tuhosti. Vždy se při výběru zaměřte na nosnost konkrétní matrace. Čím větší váha uživatele matrace, tím je potřeba pevnější opora.

Zkráceně je tedy tvrdost matrace stupnice H1 / H2 / H3 / H4 / H5.

Když spíte na břiše

Zvolte matraci středně tvrdou, která zajistí vodorovnou polohu těla.

 

Když spíte na zádech

Tvrdší matrace udrží páteř ve správné poloze a zajistí oporu v bedrech.

 

Když spíte na boku

Vaše matrace by se měla přizpůsobit nerovnoměrnému zatížení v oblasti ramen, beder a kolen, proto zvolte středně tvrdou až měkkou matraci. Tento typ matrace vyberte i v případě, že polohy během spánku často střídáte.


2. Materiál

Polyuretanová pěna PUR

Tento základní typ pěny je vhodný spíše pro občasné přespání na přistýlce, jako matrace do pokoje pro hosty nebo na chalupu, kde bude skvěle plnit svoji funkci a zároveň vám dlouho vydrží. Chcete-li ale kvalitní oporu pro celé tělo každou noc, věnujte pozornost materiálům níže.

Vylepšená hybridní pěna ENDURE™

Je výborně prodyšná a rovnoměrně odvádí teplo, takže vám bude ochotně sloužit každé roční období po celý rok. Při správné péči vydrží 7 až 10 let.

Prodyšná studená pěna HR

Kdybychom HR pěnu rozřízli, uvidíme miliony malinkých dírek, které zajišťují rovnoměrnou cirkulaci vzduchu. V létě dokáže regulovat pocení, v zimě vás příjemně zahřeje. Tato studená pěna se používá do 7zónových matrací, které podpírají každou část těla tak, aby páteř byla ve správné vodorovné poloze.

Paměťová pěna VISCO

Pokud chcete dosáhnout maximálního relaxu během spánku, vybírejte matraci, která kombinuje paměťovou pěnu VISCO se studenou pěnou HR. Úžasná tvárnost a zdravá opora těla pro všechny věkové i váhové kategorie.

Termoregulační paměťová pěna SERENA®

Vybíráte partnerskou matraci? Pěna SERENA® bude ta správná volba. Má totiž unikátní schopnost nepřenášet otřesy, takže se v klidu vyspíte, i kdyby měl váš partner divočejší sny. Jsme jediní v ČR, komu se podařilo tuto pěnu získat. Původně totiž byla vyvinuta pouze pro americký trh. Vyzkoušejte ji prvních 100 testovacích nocí a kdyby vám náhodou nevyhovovala, můžete ji vyměnit. My ale věříme, že si vás získá.

Extra odolná pěna XDURA®

Osvědčená a léty prověřená kvalita. Tento typ pěny se právem těší oblibě po celém světě. Splňuje totiž vše, co náročný zákazník vyžaduje – prodyšnost, elasticita, zdravá opora celého těla.

Přírodní LATEX

Spánek na měkoučkém přírodním kaučuku je výjimečně příjemný, protože latex má schopnost velmi rychle reagovat na jakoukoliv změnu polohy. Díky své tvárnosti a prodyšnosti budete mít pocit, jako by matrace doslova dýchala s vámi. Skvělá pro alergiky (latex odpuzuje roztoče).

Taštičkové jádro

Klasická pružinová matrace ušla od dob našeho mládí dlouhou cestu. Každá jedna pružina je ukryta v tzv. taštičce, takže nehrozí, že by se vytlačila na povrch a způsobila nepříjemné otlaky. Stále ale platí, že pruží více než matrace pěnová, proto ji nedoporučujeme dětem. Tedy pokud nechcete mít z matrace trampolínu.

Vrchní matrace, přistýlková matrace, topper

Podle toho, co momentálně potřebujete, vrchní matrace vaši současnou matraci buďto zpevní, nebo změkčí. Vyrábí se přistýlková matrace z paměťové pěny či vrchní matrace z paměťové pěny a díky přídavné vrstvě bude váš spánek pohodlnější a příjemnější. V nabídce jsou i další vrchní matrace z materiálů jako je hybridní pěna ENDURE™ nebo polyuretanová pěna PUR. Topper na matraci poslouží skvěle i pokud si chcete současné spaní vylepšit zvýšením vaší matrace. V naší nabídce najdete standardní rozměry vrchní matrace 180x200 cm, nebo vrchní matrace z paměťové pěny 90x200 cm, ale rádi vám na míru vyrobíme i atypický tvar.


3. Nosnost a rozměry

Vaše matrace by měla být minimálně o 20 cm delší, než jste vy a vysoká alespoň 15 cm. Matrace tenčí se rychleji proleží. Věnujte pozornosti nosnosti, která je u každé naší matrace uvedena. Pokud mezi sebou a partnerem máte větší váhový rozdíl, doporučujeme pro matraci do ložnice zvolit jiný typ pro každého.

Nejčastější rozměry: matrace 80x200 cm, 90x200 cm, 100x200 cm, 120x200 cm, 140x200 cm, 160x200 cm, 180x200 cm a 200x200 cm. Ostatní rozměry.


4. Životnost

I na té nejkvalitnější matraci se časem stáří projeví a pokud chcete, aby matrace pozitivně sloužila vašemu zdraví, doporučujeme ji po 10 letech vyměnit. Když matrace začne měnit svůj tvar, poznáte to snadno. Už neposkytuje tak kvalitní oporu v bederní části, kde pravděpodobně budete cítit diskomfort.

Matrace s nejdelší životností jsou vyrobeny z vysokoobjemové studené pěny 50 kg/m³ a v kombinaci s prvotřídním lamelovým roštem, pravidelnou péčí (větrání, vysávání, praní potahu) a s matracovým chráničem vám vydrží až 15 let.


5. Věk uživatele matrace

Pro děti je nejvhodnější matrace střední tvrdosti, která poskytuje zdravotní oporu pohybovému aparátu ve vývoji. Jak ale člověk stárne, obvykle se cítí příjemněji na matraci měkčí, která obejme citlivé oblasti kloubů. U matrací pro seniory doporučujeme zvolit typ s pevnějšími okraji, které usnadňují vstávání.


6. Rošt

Všechny typy pěnových, paměťových a latexových matrací pokládejte na kvalitní lamelové rošty. Pouze pro matrace taštičkové vyberte rošt pevný laťkový nebo desku. 


7. Frekvence používání

Nejdelší životnost mají matrace z latexu, taštičkové a ze studené pěny, proto jsou vhodnější pro každodenní spánek. Když ale hledáte matraci do pokoje pro hosty nebo například na chalupu, kde nespíte denně, skvěle vám poslouží i matrace z PUR pěny.


8. Možnosti údržby

Je výhoda, pokud matrace nabízí možnost otočení, kterou můžete využít ať už z důvodu změny preferencí měkkosti či tvrdosti nebo z důvodu hygieny a prodloužení životnosti. Vybírejte matrace, které mají snímatelný a pratelný potah.


9. Čas k vyzkoušení

Vhodná matrace se nedá otestovat za jednu noc, proto vám nabízíme 40 nocí s možností vrácení matrace, pokud zjistíte, že vám vybraný typ nevyhovuje. Před nákupem ale doporučujeme podrobné nastudování vlastností matrace či konzultaci s odborníkem. Neváhejte nám zavolat (+420 380 831 000) nebo napsat (info@fajnspanek.cz), rádi vám poradíme.


10. Cena

Uvědomujeme si, že cena při výběru matrace sehraje zásadní roli, ale přesto by neměla být tou nejdůležitější. Celková suma za kvalitní matraci odráží vlastnosti použitých materiálů, náročnost výroby, prodyšnost, schopnost reagovat na změnu polohy těla, životnost a nosnost. Investici do dalších 10 let spánku proto dobře promyslete. My jsme přesvědčeni, že to za to rozhodně stojí.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více info zde.