THS


Jak vybrat správnou tuhost matrace.


 

Uváděná tuhost matrace H1, H2, H3, H4 a H5 je orientační tuhostní zařazení matrace dle výsledného protitlaku všech použitých materiálů na její výrobu.

Tuhost má na starosti příměs tužící složky přidané při výrobě pěny a udává se v jednotkách kPa neboli v kilopaskalech. Obecně se pak používá označení matrace tuhost H1 (velmi měkká), H2 (měkká), H3 (středně tvrdá), H4 (tvrdá) nebo H5 (velmi tvrdá). Tuhost neboli protitlak je odpor proti stlačení jehož síla je nutná ke stlačení plochy použitého materiálu při výrobě matrace o 40% jeho výšky. Detailní popis můžete nalézt zde na wikipedia.org

Obecná doporučení jsou:

Ženy H1 | H2 | H3
Muži H3 | H4 | H5
Děti H2 | H3 | H4
Senioři H2 | H3 | H4
Novorozenci H1 | H2

Odpor proti stlačení neboli protitlak se udává jako síla nutná ke stlačení pěny definované plochy o 40 % její výšky. Odpor proti stlačení se označuje kPa.

Objemová hmotnost vs tuhost

Občas dochází k nepřesnému spojení, že objemová hmotnost pěny, ovlivňuje její tuhost. Je to pravda jen z velmi malé části. Objemová hmotnost pěny se na tuhosti matrace projevuje jen minimálně a to hlavně při vyšších objemových hmotnostech jako například 70-85 kg/m3. Obecně je objemová hmotnost neboli hustota pěny údaj vypovídající o hlavně její životnosti a nikoliv o její tuhosti. Čím je objemová hmotnost vyšší, tím delší životnost lze od matrace očekávat.

Rozhodující vliv na životnost má také typ použitého materiálu nosné části matrace. Polyuretanové pěny PUR dosahují základních životností, hybridní pěny ENDURE™ dosahují zvýšených životností a studené pěny HR, XDURA® dosahují nejdelších životností matrace stejně tak paměťové pěny VISCO, SERENA®. Latex je obecně znám pro svojí dlouhou životnost.

Objemová hmotnost neboli hustota nemá vliv na tuhost. To jsou na sobě dvě nezávislé veličiny. Tzn. pěna může mít objemovou hmotnost 50 kg/m³ a být měkoučká na úrovni tuhosti H1 (velmi měkká) a zároveň pěna o stejné objemové hmotnosti 50 kg/m³ může být velmi tuhá na úrovni H5 (velmi tvrdá).

Takže s přibývající tuhostí se nezvyšuje objemová hmotnost. A ani s přibývající objemovou hmotností se nezvyšuje tuhost.

Objemová hmotnost má přímý vliv na živostnost matrace a udává se v kg/m³ neboli v kilogramech na metr krychlový.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení