Tuhost matrace


Jak vybrat správnou tuhost matrace.


 

Uváděná tuhost matrace H1, H2, H3, H4 a H5 je orientační tuhostní zařazení matrace dle výsledného protitlaku všech použitých materiálů na její výrobu.

Tuhost má na starosti příměs tužící složky přidané při výrobě pěny a udává se v jednotkách kPa neboli v kilopaskalech. Obecně se pak používá označení matrace tuhost H1 (velmi měkká), H2 (měkká), H3 (středně tvrdá), H4 (tvrdá) nebo H5 (velmi tvrdá). Tuhost neboli protitlak je odpor proti stlačení jehož síla je nutná ke stlačení plochy použitého materiálu při výrobě matrace o 40% jeho výšky. Detailní popis můžete nalézt zde na wikipedia.org

Obecné doporučení vhodné tuhosti na základě váhy uživatelů:

 
Váha Ženy Muži Děti
(1-19 let)
Senioři
do 30 kg - - H2-H3 -
do 40 kg H1-H2 - H2-H3 H1
do 50 kg H2 H3 H2-H3 H1-H2
do 60 kg H2-H3 H3 H3 H2
do 70 kg H3 H3-H4 H3-H4 H2-H3
do 80 kg H3-H4 H3-H4 H4 H3
do 90 kg H3-H4 H3-H4 - H3-H4
do 100 kg H3-H4 H4 - H3-H4
do 110 kg H4 H4-H5 - H3-H4
do 120 kg H4-H5 H4-H5 - H4
do 130 kg H4-H5 H5 - H4-H5
do 140 kg H5 H5 - H4-H5
do 150 kg H5 H5 - H5

 

Tabulka nabízí pouze orientační doporučení. Svou roli při výběru matrace hraje, výška uživatele, váha uživatele, věk uživatele (u dětí bývá růst a vývoj páteře ukončen ve věku 15-19 let), tvar postavy (např. široká ramena/široká pánev/pivní bříško/úzký pas apod.), nejčastější poloha spánku (na boku/na zádech/na břiše), kondice a zdravotní stav uživatele (sportovec/nesportovec, problémy se zády/problémy s plotýnkami apod.), typ zaměstnání (nenáročné/fyzicky náročné/sedavé), určení (na každodenní spánek/na občasné přespávání), to na čem je matrace umístěná (lamelový rošt/laťkový rošt/deska/podlaha apod.) a v neposlední řadě svou roli hraje i pokojová teplota.

Rádi Vám s výběrem poradíme, proto nás neváhejte kontaktovat v naší pracovní době na infolince nebo v chatu. Doporučujeme a preferujeme telefonní kontakt. Ze zkušeností víme, že se problematika výběru matrace lépe řeší telefonicky než přes psaný text. Při výběru vznikají další doplňkové dotazy a ty jsme schopni rovnou zodpovědět a lépe Vás nasměrovat na vhodnou volbu matrace.


Objemová hmotnost vs tuhost

Občas dochází k nepřesnému spojení, že objemová hmotnost pěny, ovlivňuje její tuhost. Je to tak jen z menší části. Objemová hmotnost pěny se na tuhosti matrace projevuje jen minimálně a to hlavně při vyšších objemových hmotnostech jako například 70-85 kg/m3. Obecně je objemová hmotnost neboli hustota pěny údaj vypovídající o hlavně její životnosti a nikoliv o její tuhosti. Čím je objemová hmotnost vyšší, tím delší životnost lze od matrace očekávat.

Rozhodující vliv na životnost má také typ použitého materiálu nosné části matrace. Polyuretanové pěny PUR dosahují základních životnostístudené pěny HR, XDURA® dosahují delších životnostíhybridní pěny ENDURE™ dosahují prodloužených životností, stejně tak paměťové pěny VISCO, SERENA®. Latex je obecně znám pro svojí dlouhou životnost.

Objemová hmotnost neboli hustota nemá vliv na tuhost. To jsou na sobě dvě nezávislé veličiny. Tzn. pěna může mít objemovou hmotnost 50 kg/m³ a být měkoučká na úrovni tuhosti H1 (velmi měkká) a zároveň pěna o stejné objemové hmotnosti 50 kg/m³ může být velmi tuhá na úrovni H5 (velmi tvrdá).

Takže s přibývající tuhostí se nezvyšuje objemová hmotnost. A ani s přibývající objemovou hmotností se nezvyšuje tuhost.

Objemová hmotnost má přímý vliv na živostnost matrace a udává se v kg/m³ neboli v kilogramech na metr krychlový.


 

×

Splátková kalkulačka ESSOX