„Při výběru matrace buďte sobečtí v dobrém slova smyslu,“ říká Tomáš Kukla, specialista na zdravý spánek

Řídí provoz podnikové prodejny FajnSpánek v Táboře, spravuje e-shop fajnspanek.cz a v oboru matrací a roštů se pohybuje už 10 let. Během rozhovoru s Tomášem Kuklou jsme bavili o tom, jak se ke zdravému spánku vůbec dostal, jak rozjížděl prodejnu, jak se jeho obchodu dotkla korona krize a také na nejčastější dotazy zákazníků.

rozhovor-01

 

Tomáši, vy se zdravému spánku profesionálně věnujete už 10 let. Jak jste se k tomuto oboru dostal?

Začal jsem se s tímto oborem seznamovat po zahájení spolupráce s dnes již pro nás konkurenční firmou. Za 9 let budování této firmy jsem si prošel snad každou pozicí od řidiče a skladníka přes prodejce, nákupčího, servisního technika, vývojáře nových produktů až po záštitu IT, logistiky rozvozů, marketingu, budování e-shopů a tvorbu interních informačních systémů. Zkráceně od A až po Z.

 

Co bylo nejtěžší na vybudování vlastní prodejny?

Úprava interiéru prodejny sama o sobě nebyla až tak složitá. Měli jsme k dispozici výbornou architektku a kvalitní realizační firmu. Co ale hlavě tvoří prodejnu, je sortiment. Nejtěžší tedy bylo připravit úplně nový originální sortiment matrací a lamelových roštů pro naší nově vzniklou značku MATTON®. Později se přidal ještě sortiment postelí.

rozhovor-02

 

Jak dlouho už jste zavření a jak se za tu dobu změnilo vaše podnikání?

Situace ohledně pandemie je velmi nešťastná. Opakované uzavírání a otevírání je pro zákazníky matoucí a nemožnost si matraci vyzkoušet je pro mnoho zákazníků překážka k nákupu. Naštěstí i přes uzavření kamenné prodejny jsme k dispozici zákazníkům on-line v našem internetovém obchodě fajnspanek.cz, kde jsme schopni zákazníkům buď telefonicky nebo přes chat skvěle poradit a pomoct jim vybrat tu správnou matraci právě pro ně. Nyní v této době, kdy není vždy možnost navštívit prodejnu, se ukazuje jako skvělou volbou matrace z rodiny více-tuhostních. U těchto typu matrací si každý zákazník může přeskládat matraci podle sebe v klidu doma bez obavy z nevyhovující tuhosti.

 rozhovor-04

 

Čeho se lidé při nákupu matrace přes internet nejvíc bojí?

Je to právě ta nevyhovující tuhost. Proto jsme navrhli matraci, jejíž vrstvy si můžete přeskládat a matraci si tak uzpůsobit momentální potřebě. Další je životnost matrace – že se brzy slehne a přestane být funkční. U matrací proto máme prodloužené životnosti od 6 až na 16 let a prodloužené záruky od 3 až na 10 let. A třetí nejčastější obavou je dostupnost požadovaného rozměru. Jako přímý výrobce jsme schopni nabídnou naprosto jakýkoliv rozměr, třeba i matraci ve tvaru srdce.

 

Co byste poradil lidem, kteří nevědí, jak si novou matraci a rošt vybrat?

Zcela upřímně bych jim poradil, aby, pokud je to možné, navštívili prodejnu a pokud to momentálně kvůli uzavření nebo vzdálenosti možné není, tak zavolali na naši infolinku. Ušetří si tak dlouhé zkoumání a pročítání všech možných i nemožných studií, blogů, vyjádření expertů a někdy bohužel i pseudo expertů. Náš profesionální prodejní tým, který v rámci zaškolení strávil povinně čas i ve výrobě, provede každého zákazníka výběrem matrace, na základě zásadních otázek na tělo (váha, výška, tvar postavy, preferované pozice ve spánku, typ roštu, atd.) až k té správné a vhodné matraci.

 

Jaká je nejčastější chyba, které se lidé při výběru matrace dopouštějí?

Myslím, že nejčastější chybou je skočení na špek hypermarketovým nabídkám s obrovskou slevou, které vypadají cenově velmi lákavě, ale už moc neřeší kvalitu a druh použitého materiálu a tím pádem životnost. Zde hraje roli hlavně kvantita, ale nikoliv kvalita. Velmi často k nám chodí zákazníci se špatnou zkušeností z prvního neúspěšného nákupu matrací.
Dalším mýtem, který musíme občas zákazníkům vyvracet, je, že jedna společná manželská matrace v jedné stejné tuhosti bude vyhovovat oběma. Je to něco jako kdyby obuv existovala jen pánsko-dámská a nikoliv specializovaná obuv pro dámy a pány. Dnes je naprosto běžné, že si dáma a pán vybírá odlišnou tuhost matrace. A je to i velmi logické, protože každý z nás je od přírody jinak dispozičně vybaven a tím pádem máme i odlišné požadavky na tuhost matrace a roštu. Ano, stane se, že se při výběru oba dva shodnou na stejné tuhosti, ale je to opravdu velmi vyjímečné a pravděpodobnější je že se jen jeden z dvojice podřizuje výběru toho druhého a hledá kompromis a ústupek. Já zákazníkům vždy radím, ať jsou při výběru matrace sobečtí v dobrém slova smyslu a hledí opravdu každý sám na sebe. Z dlouhodobého hlediska strávíme ⅓ života spánkem, takže to jinak ani nejde.
Poslední občasnou chybou je, že zákazníci věnují výběru matrace menší čas než výběru pizzy k obědu. Opravdu není šťastné přijít do prodejny 10 minut před zavírací dobou a myslet si, že za tento čas lze vybrat správnou matraci. Ale toto se děje opravdu velmi zřídka.

 

Kde matrace vyrábíte?

Naše výrobní hala se nachází v Táboře, kde již od roku 1997 zpracováváme širokou škálu polyuretanových pěn, studených pěn, paměťových pěn a další speciální pěnové materiály. Většina našich výrobků směřuje do velkoobchodu, ale před rokem padlo rozhodnutí umožnit zákazníkům pořízení našich výrobků přímo od nás z výroby pod naší privátní značkou MATTON®. Takže nyní mají zákazníci možnost nákupu přímo od lokálního českého výrobce za zvýhodněné ceny. Naše podniková prodejna je jen kousek od výrobní haly na adrese Fajn Spánek Tábor v ulici Vožická 3201 nebo v e-shopu fajnspanek.cz.

 

Jak probíhá proces výroby matrace?

Na začátku je potřeba pořídit kvalitní pěnu s certifikací od renomovaných výrobců pěn jako jsou například Carpenter, Eurofoame nebo Sitab. Dále pak jednotlivé pěny rozřezat a spojit buď lepením nebo v lepším případě bez použití lepidla jen profilováním do jádra matrace. Na jádro pak dáme potah a je hotovo. Kombinováním, prořezáváním a sestavováním ovlivňujeme tuhost a další důležité vlastnosti matrace.

rozhovor-03

 

Máte nějakou oblíbenou literaturu, která se týká spánku?

Proč spíme od Matthew Walkera. Jedná se o knihu plnou nejnovějších vědeckých poznatků o síle spánku a jeho vlivu na kvalitu života. V roce 2019 patřila tato kniha mezi tradičních 5 doporučených knih Billem Gatesem.

 

Jakou matraci a rošt máte doma?

Jednu z našich matrací mám již sedmým rokem a díky kvalitnímu materiálu jí ještě minimálně dalších sedm let nebudu muset měnit. Mám k ní i matracový chránič, který zachovává jádro i potah čistý. Rošt mám SILVERTON 42 FLEX, u kterého občas používám podepření hlavové části. U roštu jsem využil nastavení jeho tuhosti díky zdvojeným lamelám a vychytal jsem si tak tu správnou tuhost akorát pro mě. Do budoucna se chystám pořídit rošt s motorovým polohováním. Láká mě polohovat si rošt do podobného posezení jako na pohovce a pohodlně si večer číst.

 

Co je teď váš nejvíc TOP produkt, na který jste pyšný?

Nejvíce jsme pyšní na vytvoření řady více-tuhostních matrací, které si díky speciálnímu profilu může každý zákazník tuhostně uzpůsobit. Zákazníci se při nákupu nemusí bát, že by jim matrace nevyhovovala a v této době uzavření prodejny je to velmi oblíbený typ.

 

 

Máte z práce nějakou zajímavou historku?

Kolegyni na prodejně se stalo, že se věnovala zákazníkům a když přišel další zákazník, tak ho požádala, aby chvilku počkal. Pán si čekání zkrátil zkoušením jedné matrace a než se k němu kolegyně stihla vrátit, už spal. Matrace mu sedla prostě hned :)

 

Rozhovor připravila: Lucie Perlíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení